Najczęściej wymieniane części samochodowe

Sprawny samochód to bezpieczny samochód, dlatego priorytetem każdego właściciela pojazdu powinna być regularna wymiana niektórych części oraz płynów. Codzienne użytkowanie (przebieg) lub mijający czas eksploatacji elementów wpływają na stan całego pojazdu. Sprawdź, jakie części samochodowe najczęściej podlegają wymianie.

Jakie części samochodowe wymienia się najczęściej?

Części samochodowe wymienia się w zależności od przebiegu samochodu czy terminu ostatniej wymiany lub ze względu na zły stan danego elementu, wykryty podczas badania technicznego.

Pasek rozrządu

Przykładem elementu, którego nie trzeba wymieniać w konkretnym terminie, ale warto regularnie kontrolować jego stan, jest pasek rozrządu wraz z napinaczami. Awaria tej części może bowiem okazać się niezwykle kosztowna dla właściciela pojazdu.

Pióra wycieraczek

Do części, których regularna wymiana jest szczególnie istotna dla kierowców, ponieważ ich zły stan bezpośrednio wpływa na komfort prowadzenia pojazdu, zaliczamy między innymi pióra wycieraczek. Zużyte lub zniszczone wycieraczki oczyszczają szybę w niedokładny sposób, czego dowodem są widoczne smugi i rozmazany po powierzchni brud. Problematyczne może być również charakterystyczne skrzypienie generowane przez gumę, która nie do końca przylega do szyby. Warto wymieniać je dość często, minimum raz na dwa lata, ale warto kontrolować ich stan po każdym sezonie, szczególnie po zimie (kiedy narażone są na skrajne temperatury czy szorowanie lodu).

Opony

W przypadku opon należy pamiętać o ich wymianie nie tylko ze względu na sezon, ale i na ich stan techniczny. Ogumienie jest jedyną częścią pojazdu, która dotyka jezdni, dlatego jego ich stan powinien być szczególnie istotny dla właścicieli samochodów. Wymiana opon na zupełnie nowy komplet powinna nastąpić, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej ustalonej normy. Normę określa wskaźnik TWI na oponie lub ustawowe minimum 1,6 mm głębokości bieżnika, jednak zaleca się, aby bieżnik posiadał przynajmniej 3 mm grubości w oponie letniej i 4-4,5 mm w oponie zimowej. Komplet opon należy wymienić również wtedy, gdy minęło ok. 6-7 lat od daty produkcji posiadanego ogumienia.

Akumulator

Kolejną częścią samochodową, której zły stan uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jest akumulator. Baterię powinno się wymieniać co 4-6 lat, w zależności od jej pojemności oraz silnika umieszczonego w danym modelu pojazdu. Słaby akumulator stanie się szczególnie uciążliwy podczas zimowych miesięcy lub po dłuższym pozostawieniu samochodu w bezruchu.

Filtry i płyny

Filtry paliwa, oleju i powietrza pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Zanieczyszczone filtry źle wpływają na jakość płynów oraz powietrza w kabinie pasażerskiej. Zanieczyszczone paliwo może doprowadzić nawet do awarii silnika i kosztownych napraw. Równie istotne jest również dbanie o czystość oraz poziom płynów, regularnie je wymieniając i uzupełniając ewentualne braki.

Elementy układu hamulcowego

Prawidłowe działanie układu hamulcowego pozwala zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i jego pasażerom, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Na największe i najszybsze zużycie narażone są klocki hamulcowe, których regularna wymiana jest szczególnie istotna w pojazdach miejskich. Częste i dynamiczne hamowanie jeszcze bardziej przyspiesza konieczność wymiany tych części. Tarcze hamulcowe powinno się wymieniać co dwie wymiany klocków, ponieważ są poddawane mniejszej eksploatacji. O konieczności wymiany informuje zazwyczaj charakterystyczny pisk podczas hamowania, drgania kierownicy i wydłużenie drogi hamowania.

Gdzie kupować części do samochodów najpopularniejszych marek?

Podczas zakupu części właściciele samochodów zazwyczaj starają się dokonać wyboru pozwalającego na skuteczne wyeliminowanie usterki niskim kosztem. Oryginalne części są oczywiście najlepszym wyborem, ponieważ ich jakość i parametry w pełni odpowiadają tym przewidzianym przez producenta pojazdu. Zamienniki również mogą dobrze spełnić swoją funkcję, jednak istotne jest, aby zwracać uwagę na materiały, z których zostały wykonane.

Warto również zwracać uwagę na to, aby części i materiały eksploatacyjne kupować jedynie u sprawdzonych sprzedawców, takich jak sklep Arko. Ogromny wybór i dostępność większości niezbędnych części pozwoli na zakup elementów zamiennych, które pozwolą jeszcze dłużej cieszyć się sprawnym samochodem.