Eksploatacja samochodu – co i jak często wymieniać w aucie?

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że utrzymanie auta w dobrej kondycji to coś więcej niż tankowanie i uzupełnianie płynu do spryskiwaczy. Auto powinno regularnie przechodzić kontrole stanu technicznego, co reguluje prawo. Zaniedbanie pojazdu może być przyczyną częstych awarii i znacznych wydatków na naprawę. Zebraliśmy dla Ciebie praktyczne informacje dotyczące elementów, o których wymianie należy koniecznie pamiętać.

Olej silnikowy i filtr oleju – opis elementu i częstotliwość wymiany

Za przeciwdziałanie kontaktom ruchomych części metalowych w silniku odpowiada olej silnikowy. Jednocześnie ciecz odpowiada za chłodzenie jednostki napędowej oraz chroni ją przed zabrudzeniami i wilgocią, które negatywnie wpływają na działanie serca samochodu. Jeżeli w obiegu silnika znajduje się stary, zużyty olej, prowadzi to do awarii, której usunięcie może być kosztowne.

Producenci podają różne zalecenia, co do częstotliwości wymiany oleju. Zwykle jest to od 10 000 km do 20 000 km lub raz w roku. Warto jednak kontrolować poziom oleju częściej, np. przed dłuższymi trasami. Pozwoli to określić i ewentualnie uzupełnić jego poziom, aby wyjazd odbył się bez przygód.

Pamiętaj także o wymianie filtru oleju. Najlepiej to zrobić przed zimą. Szczególnie powinni o to zadbać właściciele samochodów z silnikiem diesla. 

Olej to wydatek 100-300 zł, a filtr ok. 15-20 zł. 

Filtr powietrza – opis elementu i częstotliwość wymiany

Jeśli silnik jest sercem samochodu, to jego płucami jest filtr powietrza. Chroni on silnik przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Zaleca się jego wymianę co 15 000- 30 000 km lub w momencie, gdy zauważysz na nim mocne zanieczyszczenia. Ceny filtrów powietrza wahają się od 30 zł do ok. 200 zł.

Filtr kabinowy – opis elementu i częstotliwość wymiany

Czyste powietrze w kabinie zawdzięczasz filtrowi kabinowemu. Zatrzymuje on kurz, pył, sadzę przed dostaniem się do wnętrza samochodu. Jest to bardzo praktyczny element wyposażenia, szczególnie dla kierowców w dużych miastach, gdzie często natrafia się na korki. Wpływa to także na częstotliwość wymiany filtra, która jest zależna od częstotliwości i intensywności eksploatowania auta. Zaleca się, aby wymieniać go, co pół roku, a jego koszt to wydatek kilkudziesięciu złotych.

Filtr paliwa – opis elementu i częstotliwość wymiany

Jeśli pozostaniemy przy analogii do ludzkiego ciała, to poza sercem i płucami jest jeszcze krwioobieg, czyli układ paliwowy. Na jego straży stoi filtr paliwa, który odpowiada za oczyszczanie cieczy, zanim dostanie się ona do silnika.

Zużyty filtr paliwa nie wychwytuje zanieczyszczeń, a to realnie pogarsza kondycję i osiągi jednostki napędowej, ale także zwiększa zużycie paliwa. Filtr najlepiej wymienić według zaleceń producenta, czyli, co 20 000-30 000 km. Zwykle jest to wydatek kilkudziesięciu złotych.

Klocki i tarcze hamulcowe – opis elementu i częstotliwość wymiany

Sprawny układ hamulcowy wpływa bezpośrednio na Twoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Klocki i tarcze hamulcowe ścierają się, co pozwala zwolnić i zatrzymać auto. Z czasem materiały się ścierają i należy je wymienić. 

Tarcze i klocki należy wymienić, gdy widać na nich:

  • wgłębienia;

  • pęknięcia;

  • przebarwienia;

  • nierówności.

W zależności od intensywności użytkowania, tarcze najlepiej wymienić co 30 000-50 000 km. Na ich zakup trzeba przeznaczyć od 150 zł. Z kolei klocki zużywają się szybciej niż tarcze, a koszt ich wymiany za komplet wynosi około 100 zł.

Potrzebujesz nowych części, a może chcesz sprawdzić stan swojego auta? Przyjdź do naszego sklepu Arko i odkryj szeroki wybór części, które spełnią Twoje oczekiwania!

Arko to renomowany sklep motoryzacyjny, który od lat dostarcza klientom wysokiej jakości produkty. Nasz asortyment obejmuje szeroki zakres części samochodowych dla różnych marek i modeli pojazdów. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz części do silnika, układu hamulcowego, zawieszenia czy oświetlenia, znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz.